1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. 10 Ocak'ta 'Sıfır Bir'e DİKKAT!..
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

10 Ocak'ta 'Sıfır Bir'e DİKKAT!..

A+A-

'Ocak ayı' dediniz mi, genellikle Türkiye'de kış aylarında seyreden hava sıcaklıkları gelir. Ancak ben bugün sizlere, "SIFIR BİR"den söz edeceğim. "Nedir bu SIFIR BİR?", "Bu SIFIR BİR de nereden çıktı?" diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bir grup sinema ve Adana sevdalısının, düşük bütçeyle zor şartlarda çekip dijital platformlarda yayınlamaya başladığı, Adana'nın en ünlü semtlerinden Hürriyet Mahallesi'nin öteki yüzünü anlatan "Sıfır Bir Adana"dan söz ediyorum. YouTube'da el kamerası ile başlayan, BluTV'de 6 sezon boyunca süren "Sıfır Bir Adana" dizisi o kadar sevildi ki, kısa sürede her yaştan ve profilden bir anda kendi seyirci kitlesini oluşturdu.

"Sıfır Bir Adana", izlenme istatistiklerini alt üst edince, bu dizi önce profesyonel bir internet platformuna transfer oldu şimdi de uzun metraj filmle hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Kadri Beran Taşkın'ın yönettiği, 10 Ocak'ta vizyona girecek "SIFIR BİR"in afişi de yayınlandı. Bu afiş, sosyal medyada yapılan oylamada 35 bin oy alarak bu dalda adeta bir rekorun sahibi oldu.

Yaşanmış ve yaşanması mümkün olayları anlatarak izleyicileri etkisi altına alan kült dizi "Sıfır Bir Adana" hayranlarına ve sinemaseverlere müjde. Geçen sezon dizi finali yaparak takipçilerini üzen ekip, bu yıl sinema filminin çekimlerini tamamladı. Yine toplumun kanayan bir çok yarasına dikkat çekerek, çocukları da merkeze koyan "SIFIR BİR"de macera bu kez Adana yerine İzmir'de geçiyor.

Yönetmenliğini dizide olduğu gibi Kadri Beran Taşkın'ın üstlendiği "SIFIR BİR" filminin afişi, tasarımcı Emre Erdem ve 70x100 ekibi tarafından hazırlandı. 20 farklı tasarım arasından 4 tanesi sosyal medyada oylamaya çıktı. 35 bin kişinin oyuyla birinci olan afişte, boyun eğmeyen karakterlerin dik duruşları vurgulanırken, tasarımda yer alan küçük kız, filmin aksiyon yönünü dengeleyen dram boyutunu ifade ediyor.

İnternette yayın hayatına başlayıp ilk bölümünden itibaren seyirci kitlesini artırarak çoğaltan, her sezon çekim kalitesi ve tekniğini geliştirerek güçlü bir prodüksiyonla izleyicilerin karşısına çıkan "SIFIR BİR"in sürprizlerle dolu yeni hikâyesinin vizyona girmesini izleyiciler de iple çekiyor. "Herkes sussa biz susmaz" diyecek filmde Savaş Satış, Onur Akbay, Cengizhan Yurdutek, Burak Akyüz, Mehmet Elmas, Salih İnci rol alıyor. Film, 10 Ocak'ta, CGV Mars Dağıtım aracılığıyla tüm Türkiye'deki sinemalardaki yerini alacak.

İzleyicileri nasıl bir film bekliyor sorusunu Kadri Beran Taşkın şu şekilde aktarıyor: "Sinema filmimiz dizinin konusuyla tamamen bağımlı değil, ama onun kaldığı yerden devam ediyor. Diziyi takip edenler bilecektir, Savaş, Cihat ve Azat en son vuruldular kötü bir şekilde. Ondan sonra dostları, onları İzmir'e kaçırdı gizli bir şekilde... Onlar orada sahte isimlerle yeni hayat kurdular. Suç dünyasından uzak bir hayat sürüyorlar. Oto yıkamacıları var. Kendi aralarında şakalaşıyorlar. Abi-kardeş çizgisi de flulaşmış durumda. Ondan sonra sokaklarda mendil satan küçük ve mülteci bir kızın yolu kötü insanlarla kesişiyor. Kız da bu adamların elinden kaçıyor. Bizimkilerin dükkanına sığınıyor. Adamlar da kızın peşinden geliyor. Bizimkiler de kızı vermek istemeyince adamlarla birtakım şeyler yaşanıyor. Hikayemiz bu şekilde başlıyor".

Onur Akbay da; "Filmde çok farklı bir hikaye anlattık. Dizide kıyısından, köşesinden geçtiğimiz bir konuyu filmde derinlemesine anlattık aslında. İnsanların da daha duyarlı olabileceği bir hikaye anlattık. O yüzden daha çok ilgi çekeceğini düşünüyoruz. Biz filmin hikayesine çok inandık. Çektiklerimizi de izlediğimizde gerçekten iyi bir film çektik diyoruz. İnsanların bazı şeylere daha duyarlı olabileceğini düşünüyoruz filmi izledikten sonra. Film ile dizi arasındaki fark bu aslında. Dizide biraz daha hızlı geçiyorduk. Filmde daha içine girerek işledik konuları. O yüzden büyük bir fark oluşturduk" diye ilave ediyor.

Evet bu "SIFIR BİR" Ocak ayının soğukluğunu değil, Adana'nın, Adanalının sıcaklığını getiriyor beyaz perdeye... Bakıp göreceğiz...

Bu yazı toplam 770 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar